Stopem světem směr sever

To jsem tak jednou projížděla stránku s levnýma letenkama a narazila na let z Katovic do Osla za pár šupů. Pak už mi jen zbývalo zlanařit někoho, kdo by jel se mnou, nakoupit vybavení do studenějšího počasí a mohlo se vyrazit. Ze Zlína jsme jeli vlakem do Katowic, kde byla tak šílená bouřka, až chvílemi připomínala apokalypsu. Odtud nás odvezl autobus na asi 30 kiláků vzdálené letiště, kde jsme vyvalení na lavičkách přečkali noc. Ráno jsme svázali krosny k sobě, abychom ušetřili za zavazadla (a modlili se za to, abychom se opravdu vlezli do 30 kg, což vyšlo) a vyrazili vstříc dobrodružství.

Nepřiletěli jsme přímo do Osla, ale asi 100 km od něj k městečku Sandefjord. Byli jsme tak nějak bez plánu, vlastně jsme věděli jen to, že chceme prostopovat Norsko a být co nejvíc v horách. Od spousty lidí jsme slyšeli, že jeden z největších skvostů Norska je souostroví Lofoty, tak jsme si napsali stopovačku Lofoten a stoupli si k cestě. To jsme ale nevěděli, že lidem přijde tak strašně vtipné a neuvěřitelné, že bychom snad mohli ujet pomocí zvednutého palce 1500 km. Takže se na nás všichni jen smáli, mávali nám a ukazovali zvednutý palec. Ale štěstí stálo při nás a do 10 minut už jsme seděli v autě a ujížděli na sever. Celkově stopování na jihu Norska a hlavně v okolí Osla je jednoduché, čekali jsme nanejvýš půl hodiny. Jak už jsem psala, chtěli jsme hlavně do hor, takže jsme se drželi směr sever a přitom navštěvovali národní parky a místa hlavně podle doporučení od místních. První národní park, kam jsme zavítali nese jméno Rondane a určitě stojí za návštěvu. Je to tam spíš pusté, všude okolo vysoké hory, bílý mech, potoky a ovce. Vyrazili jsme na třídenní trek na kterém jsme lehce překonali své síly a potom uháněli opět na sever. Párkrát jsme spekulovali o tom, že se na Lofoty vykašleme a vydáme se zpátky na jih, protože kamarád špatně snášel zimu, ale měli jsme před sebou ještě celý měsíc a já tam fakt moc chtěla, tak se nechal přemluvit. Čím víc na sever jsme jeli, tím bylo stopování obtížnější díky špatně frekventovaným silnicím a taky se nám moc nelíbilo v okolí Trondheimu, kde všude byly jen pole.

Navštívili jsme další národní park, tentokrát méně známý ale i přesto krásný Skarvan og Roltdalen. Mě se splnila jízda na kapotě auta a taky jsme se přejídali velkýma a sladkýma borůvkama, mňam. Asi 200 km před Trondheimem jsme stopli Baldara, kluka z Osla který studuje v Trondheimu a před rokem jel stopem z Norska do Kapského města a je mi velkou inspirací. Taky díky takovýmhle setkáním mám tenhle způsob cestování tak moc ráda. Z Trondheimu na Lofoty to byla bída. Průměrně jsme na stop čekali cca dvě hodiny. Jediná dálnice, která tam vede vypadá jako cesta ze Zlína do Vizovic, nejezdí tam auta a občas na cestě zahlídnete krávy nebo ovce. Takže jsme trénovali naši trpělivost, nahodili nejkrásnější úsměvy které jsme dokázali a čekali a čekali a čekali. Občas nám pršelo, byla zima a ztráceli jsme po těch dvou hodinách v dešti na kraji silnice naději na to, že nám někdy někdo zastaví. Ale jak už to tak u nás bývalo, když jsme ztratili naději, vždycky nám někdo zastavil. A tak jsme poznali postarší pár Němců, kteří projížděli Norsko karavanem a na tři dny se nás ujali, protože jsme měli stejný cíl – Lofoty. Vzpomínali při tom na to, jak za mlada stopovali do Skotska, vařili nám výborné večeře o třech chodech a obě strany jsme si to moc užili. A co si budeme povídat, zase tolik peněz jsme neměli a v Norsku je vše šíleně drahé, takže se nám špatně zvykalo na nejlevnější polské těstoviny, s nejlevnější omáčkou a nejlevnější nutellou (což je jídlo, na kterém jsme přežívali). Když jsme dorazili na Lofoty, tak jsme si vyměnili adresy, rozloučili se a uháněli dál. Někdy v tomhle období se nám v hlavě zrodil nápad, že zpátky do Česka nepoletíme a nezůstaneme jen v Norsku. Nechtěli jsme se totiž vracet stejnou cestou zpátky, tak jsme se rozhodli, že pojedeme do Amsterdamu skrz Švédsko, Dánsko a Německo. Lofoty jsou opravdu nádherné, jedno z nejkrásnějších míst co jsem kdy viděla. Na stop jsme čekali maximálně pět minut a všichni byli strašně přátelští. Celkově jsme tam strávili čtyři dny a den v národním parku Møysalen a pak už jeli přes Narvik do Švédska.

Ve Švédsku jsme byli týden a většinu času strávili stopováním. A že to stopování v téhle zemi bylo těžké. Zastavilo nám dohromady asi čtrnáct lidí a z toho jen dva byli Švédové. Údajně se bojí brát stopaře, protože tam bylo několik případů, kdy u cesty stopovali lidi, kteří je okradli a ujeli s autem. Navštívili jsme Stockholm, největší rašeliniště Švédska a pak už jsme mířili směr Dánsko. Stopnout auto které jede na ‚ferry‘ se nám bohužel ani jednou nepovedlo. Dánsko a Německo jsme jen profrčeli. Stopování bylo jednoduché a čekali jsme maximálně patnáct minut. Pak už jsme se ocitli v Holandsku, kde jsme stopovali v Rotterdamu na našem oficiálně prvním stopařském místě a chytli stopa do Amsterdamu, kde naše dobrodružství skončilo. Strávili jsme tam dva dny a užívali si všechny slasti tohohle krásného města.

logo pencilBarbora Hluchá